Czy warto kupić robot sprzątający?

Robot sprzątający to jeden z tych sprzętów, który stosunkowo niedawno pojawił się w polskich domach. Najpierw z dużą dozą ostrożności tylko nieliczni decydowali się na zakup tego typu urządzeń. Wraz z upływem czasu coraz lepsze zrozumienie potrzeb klientów i bardziej rozbudowane funkcje sprzętów sprawiły, że roboty sprzątające zaczęły się sprawdzać, a rzesza zadowolonych użytkowników zaczęła rekomendować tego rodzaju urządzenia. Jednak czy w każdym domu robot sprzątający się sprawdzi? Gdzie jest on niezastąpiony, a gdzie lepiej z niego zrezygnować? I co najważniejsze – czym kierować się podczas wyboru? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Robot sprzątający - co to jest i do czego służy?

Jednym z podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, który można spotkać w niemal każdym domu, jest odkurzacz. W dużym uproszczeniu robot sprzątający to rodzaj inteligentnego odkurzacza samojezdnego. Twoja rola w procesie odkurzania ogranicza się jedynie do uruchomienia sprzętu. Większość tego typu produktów została wyposażona w specjalny pilot. Alternatywnie robot sprzątający uruchamia się przy pomocy przycisku lub aplikacji na telefon. Producenci prześcigają się w możliwościach i funkcjach, w które wyposażone są nowoczesne odkurzacze automatyczne. Zanim podejmiesz decyzję, jaki robot sprzątający wybrać, warto zapoznać się ze specyfiką danego sprzętu. Zwykle poszczególne modele bardzo się od siebie różnią.

Kto powinien mieć robota sprzątającego?

Zanim przystąpisz do zakupów, warto zastanowić się, czy robot sprzątający sprawdzi się w Twoim domu. Produkt ten nie zajmuje zbyt wiele miejsca i jest prosty w obsłudze, jednak należy dopasować go przede wszystkim do swoich potrzeb i oczekiwań. Samobieżne odkurzacze mają długą listę zalet. Zdecydowana większość z nich bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem czystość podłóg. Chyba największą i najbardziej zadowoloną grupą, korzystającą z robotów sprzątających, są właściciele czworonogów. Każdy, kto ma w domu psa lub kota wie, jak bardzo uciążliwe bywa odkurzanie sierści. Zwykłe odkurzacze nie zawsze sobie z tym radzą. Bardzo często jedynie rozdmuchują sierść, czego efektem jest konieczność wielokrotnego odkurzania mieszkania w ciągu tygodnia. Przy większej powierzchni domu może to zająć nawet kilka godzin tygodniowo. Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas, to dobrym pomysłem będzie zakup robota sprzątającego. Jest on wyposażony w specjalistyczne szczotki, które wciągają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia do zbiornika. Główna szczotka dodatkowo wyposażona jest w zasysacz wspierający proces sprzątania. Dzięki takiemu połączeniu sierść, kurz i inne zanieczyszczenia przestają być problemem. Kolejną grupą osób, której z pewnością przyda się robot sprzątający, są rodziny z dziećmi. Częste rozsypywanie drobnych elementów, duże ilości piasku przynoszone z dworu i kurz, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu najmłodszych, to tylko niektóre niedogodności. Dzięki odkurzaczom automatycznym podłoga jest idealnie czysta, a dodatkowo jesteś w stanie zaoszczędzić czas, który możesz przeznaczyć na czynności o wiele przyjemniejsze niż sprzątanie. Nawet, jeśli nie posiadasz dzieci ani zwierząt, ale zależy Ci na czystości w domu, robot sprzątający będzie dobrym wyborem. Dzięki niemu codziennie będziesz cieszyć się posprzątanym mieszkaniem.

Czy robot samosprzątający sprawdzi się w każdym domu?

W tej kwestii zdania są podzielone. Należałoby powiedzieć, że sporo zależy od samego robota. Wybierając robota samosprzątającego, trzeba skupić się na oczekiwaniach względem niego. Jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie, w którym na podłogach położone są panele lub parkiety, nie ma progów ani dywanów, a kanapy i inne meble usytuowane są na kilkucentymetrowych nóżkach, to w takim mieszkaniu sprawdzi się niemal każdy robot sprzątający. Jeśli jednak któryś z tych warunków nie jest spełniony, należy wziąć to pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Główną zaletą odkurzacza samojezdnego jest jego mobilność. Niestety, jeśli w Twoim domu progi są bardzo wysokie, a do tego w wielu miejscach znajdują się większe i mniejsze schodki lub różnice poziomów, robot sprzątający może wymagać Twojego wsparcia podczas sprzątania. Tu z pomocą przychodzą aplikacje i funkcje dodatkowe, w które wyposażone są nowoczesne roboty sprzątające. Dzięki funkcji skanowania pomieszczenia robot sprzątający zaplanuje zakres pracy i uniknie przeszkód, które mogłyby ją utrudnić. Wiele osób rozważających zakup robota sprzątającego obawia się jego zakupu ze względu na dużą liczbę dywanów w domu. W większości przypadków nie jest to jednak przeszkoda. Robot samosprzątający z łatwością odkurzy dywany z krótkim włosiem. Poradzi sobie w każdych warunkach. Problem mogą stanowić jedynie dywany zakończone długimi frędzlami. Niestety mogą one wplątać się w szczotkę robota sprzątającego i skutecznie go unieruchomić. Jak widać, takie urządzenie sprawdzi się niemalże w każdym wnętrzu. Nawet jeśli posiadasz w domu dywan z frędzlami, nie powinieneś całkowicie rezygnować z tego typu sprzętu. Zawsze możesz po prostu zwinąć dywan na czas sprzątania.

Robot sprzątający z mopem czy bez?

Jeśli rozpocząłeś już poszukiwania odkurzacza automatycznego, z pewnością zauważyłeś, że część z nich posiada funkcję mopowania. Robot sprzątający z mopem to taki, który nie tylko odkurzy podłogi w Twoim domu, ale również je umyje. To przydatna funkcja szczególnie dla rodziców małych dzieci, którzy zwykle muszą sprzątać kilka razy w ciągu dnia. Robot sprzątający z funkcją mopowania nie tylko zamiecie sierść, kurz czy okruchy, ale również dokładnie przetrze podłogę. Większość tego typu urządzeń dobrze radzi sobie z odświeżeniem podłóg. Należy jednak pamiętać o uzupełnianiu wody i detergentów. Kolejna kwestia to jego skuteczność. Robot sprzątający z powodzeniem poradzi sobie z wytarciem kurzu czy niewielkich zabrudzeń, jeśli jednak na podłodze znajdują się zaschnięte tłuste albo lepkie plamy, nawet robot może sobie z nimi nie poradzić. W kwestii wyboru warto kierować się m. in. ceną. Jeśli różnica w cenie między robotem sprzątającym z mopem i bez jest dla Ciebie akceptowalna, warto zdecydować się na zakup tego sprzętu, który posiada więcej funkcji. Z pewnością ułatwi Ci on codzienne porządki.

Robot sprzątający - na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru robota sprzątającego z pewnością natrafisz na wiele różnych funkcji, których nazwy niewiele Ci powiedzą. Do tego dochodzą niezliczone opinie użytkowników, często ze sobą sprzeczne. Bardzo szybko można się w tym pogubić. Jest jednak kilka kluczowych kwestii, które rzeczywiście mają znaczenie. Pierwsza z nich to czas pracy odkurzacza automatycznego. Warto zaznaczyć, że im dłuższy, tym lepiej dla Ciebie. Główną zaletą robota sprzątającego jest możliwość zaprogramowania go tak, by pracował, kiedy nie ma Cię w domu. Możesz ustawić codzienne sprzątanie w czasie, gdy jesteś w pracy albo uruchomić urządzenie jednorazowo o określonej godzinie. Roboty sprzątające w większości pracują bardzo cicho, dlatego możesz włączyć je nawet w nocy, podczas gdy inni domownicy śpią. Odkurzacze automatyczne mogą pracować przez dwie godziny na jednym ładowaniu baterii. Jest to zwykle wystarczający czas, w którym można dokładnie odkurzyć średniej wielkości mieszkanie. Dobry robot sprzątający posprząta w tym czasie całe piętro domu. Sposób pracy to kolejna istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup robota sprzątającego. Niemal wszystkie urządzenia tego typu można tak zaprogramować, by uruchamiały się automatycznie o określonej godzinie. Jeśli jesteś obok, możesz uruchomić go przy pomocy pilota lub specjalnego przycisku. Jeśli jednak przebywasz poza domem, a po powrocie z pracy spodziewasz się gości, możesz uruchomić sprzęt za pomocą aplikacji. Dzięki temu po powrocie podłogi będą już lśniły czystością. Aplikacja pozwala również na skanowanie przestrzeni, dzięki czemu urządzenie uniknie przeszkód i właściwie zaplanuje swoją pracę. Z tego względu warto wybrać odkurzacz samojezdny, który bezpośrednio łączy się z aplikacją.

Zalety robotów sprzątających

Można zadać sobie pytanie: po co to wszystko? Ludzie od lat odkurzali przy pomocy tradycyjnego sprzętu i jakoś sobie z tym radzili. No właśnie: “jakoś”. Jeśli w jednym domu mieszka kilka osób, a dodatkowo także zwierzęta, odkurzanie jest jednym z bardziej czasochłonnych zajęć. Jeśli posiadasz robota sprzątającego zaoszczędzisz czas na odkurzaniu, ponieważ robot zrobi to za Ciebie.
Kolejną zaletą odkurzacza automatycznego jest jego niewielki rozmiar. Z powodzeniem zmieści się w niewielkiej szafce, a jeśli jest stale używany, możesz postawić go w dowolnym miejscu, ponieważ nie zajmie dużej przestrzeni. To jednak nie koniec zalet robotów sprzątających. Jeśli zdecydujesz się na zakup modelu z mopem, możesz zapomnieć nie tylko o codziennym odkurzaniu podłóg, ale również o ich myciu. W domu będzie czysto cały czas.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących robotów sprzątających jest ich dokładność. Kiedy sprawdzasz w Internecie, czy warto posiadać robota sprzątającego, na wielu forach można znaleźć opisy, które potwierdzają ich skuteczność. Mimo wcześniejszego odkurzenia mieszkania tradycyjnym odkurzaczem, robot sprzątający po kilkudziesięciu minutach jeżdżenia po mieszkaniu, ma zwykle pełny zbiornik. Odkurzacze automatyczne posiadają nie tylko mechanizm ssący, lecz również szczoteczki, które działają jak zmiotki, zagarniając wszystkie pyłki, okruchy czy sierść z dywanów i podłóg. Dzięki temu codziennie możesz cieszyć się czystą, wysprzątaną przestrzenią.
Co istotne, robot sprzątający nie potrzebuje dodatkowych worków, które z roku na rok stają się coraz droższe. Każdy automatyczny odkurzacz posiada wbudowany zbiornik, który wystarczy wyjąć i opróżnić. Należy pamiętać także o czyszczeniu filtra. Pozostałą część można opłukać wodą. Zajmuje to dosłownie chwilę i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych środków. Utrzymanie robota sprzątającego w dobrym stanie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Te energooszczędne urządzenia posprzątają Twój dom bez dodatkowej pomocy.