Jak działa robot sprzątający?
Roboty sprzątające cieszą się coraz większą popularnością. Są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy, ponieważ działają w pełni automatycznie. Umożliwiają dokładne wyczyszczenie podłogi, a zdalne sterowanie sprawia, że możemy go włączyć nawet podczas nieobecności w domu. Roboty sprzątające dzieli się na trzy rodzaje: odkurzające, mopujące oraz hybrydowe, które łączą te dwie funkcje.
Często zadajemy sobie pytanie: jak działa robot sprzątający? Jest to inteligentne urządzenie, które porusza się bezprzewodowo po wcześniej zaplanowanej trasie. Po zakończonej pracy lub w momencie, gdy jego akumulator ulegnie wyładowaniu, automatycznie udaje się do stacji dokującej. Roboty sprzątające działają doskonale na różnego rodzaju powierzchniach. Sprawdzają się zarówno na podłogach drewnianych, panelach, płytkach ceramicznych oraz dywanach. Mają one specjalnie zaprojektowane kształty, tak aby dotrzeć w najmniejsze nawet zakamarki i dokładnie je wysprzątać. Poruszanie się umożliwiają im zamontowane kółka.
Jak zbudowany jest robot sprzątający?
Robot sprzątający składa się z mobilnego urządzenia oraz stacji dokującej. Uruchamia się je za pomocą zintegrowanej aplikacji w telefonie lub przy użyciu przycisków znajdujących się na jego obudowie. Robot sprzątający może działać bezprzewodowo, dzięki zastosowanej w nim baterii Li-ion o różnej pojemności. Im jest ona większa, tym urządzenie może pracować dłużej, bez konieczności ładowania w stacji dokującej. Najbardziej wydajne pozwalają na nieprzerwaną pracę przez nawet 4 godziny.
Najważniejsze wyposażenie robota to różnego rodzaju zamontowane w nim szczotki. Najczęściej dostępne są dwie większe, silikonowe oraz jedna mniejsza wykonująca szybkie ruchy obrotowe, umożliwiające usunięcie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Niektóre modele w zestawie posiadają kilka rodzajów wymiennych szczotek, wykonane mogą być np. z mikrofibry lub długiego włosia. Wymienia się je w urządzeniu w zależności od potrzeb oraz rodzaju powierzchni, na której będą w danym momencie używane. Mikrofibra jest używana do sprzątania podłóg na zasadzie mopa suchego lub mokrego to nie szczotka ( szczotki to włókna polipropylenowe )
Robot sprzątający – działanie i funkcje
Wszystkie roboty sprzątające posiadają zbiorniki na śmieci. Ich pojemność może być bardzo różna. Trzeba go opróżniać co jakiś czas. Najnowocześniejsze modele posiadają funkcję automatycznego oczyszczania w stacji dokującej. Robot sprzątający wykorzystuje do pracy zamontowane w nim czujniki. Najczęściej są to sensory wykrywające brud oraz przeszkody, dzięki czemu w przypadku zbliżenia się do nich, znacznie zwalnia, co sprawia, że nie uderzy w nie z pełną siłą. Innym rodzajem zabezpieczeń są także te, które wykrywają uskoki np. schody, co sprawdza się przede wszystkim w domach piętrowych. Roboty posiadają także czujniki działające na podczerwień, dzięki którym po skończonej pracy mogą bez problemu wrócić do stacji dokującej. Niektóre z modeli wyposażone są także w sensory zabezpieczające przed wkręceniem się szczotek w kable. Kamery z kolei pozwalają na tworzenie wirtualnych map ułatwiających sprzątanie i umożliwiających wybór konkretnego pomieszczenia. Filtry zatrzymują zanieczyszczenia w ich wnętrzu i zapobiegają ich wydostawaniu się na zewnątrz.
Robot sprzątający jest urządzeniem, które bardzo ułatwia utrzymanie porządku w domu. Wystarczy go odpowiednio zaprogramować i uruchomić w dowolnie wybranym przez nas momencie. Możemy także ustalić harmonogram sprzątania, dzięki czemu uruchomi się on np. podczas naszej nieobecności, a po powrocie do domu będziemy mogli cieszyć się porządkiem.