Robot sprzątający do dywanów

Porządki domowe bywają czasochłonne. W szczególności przestrzenie, w których zbiera się sporo kurzu, wymagają częstego odkurzania. O ileż przyjemniejsze i łatwiejsze byłoby utrzymanie porządku w domu, gdyby nie trzeba było robić tego samodzielnie? Co więcej, wcale nie musisz codziennie wyciągać odkurzacza, aby w mieszkaniu panował porządek. Jak to możliwe? Z pomocą przychodzi nowoczesne rozwiązanie w postaci robotów sprzątających. To bardzo intuicyjne urządzenia, które pracują samodzielnie. Jednak przed ich zakupem należy zwrócić uwagę na różne parametry związane z mocą czy szczotkami. O ile każdy model doskonale sprawdza się do podłóg, o tyle robot sprzątający do dywanów powinien spełniać określone wymagania. Na co należy zwrócić uwagę?

Jaki robot sprzątający do dywanów wybrać?

Bardzo wiele zależy od tego, jakie typy dywanów znajdują się w mieszkaniu. W przypadku krótkiego, mocno zbitego włosia wybór jest nieco prostszy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na moc ssania robota sprzątającego. To jedno z podstawowych kryteriów. Utrudnieniem dla sprzętu mogą okazać się wysokie dywany z długim włosiem. Dlatego w tej sytuacji także wielkość kół odgrywa ważną rolę. Wielu producentów dokładnie opisuje swoje narzędzia, podając również informacje dotyczące powierzchni, na której urządzenia mogą z powodzeniem pracować.

Kolejnym kryterium jest obecność zwierząt w domu. Jeśli mamy kota czy psa, ważna będzie szczotka, w którą wyposażono robot oraz system ssania. Doskonale sprawdzą się wersje gumowe, nie zaplątują się w nie włosy oraz sierść. Duża moc pozwala uniknąć wplątywania się kłaczków, co prowadzi do wyłączenia robota. Ten sam system może również zostać aktywowany, jeśli urządzenie rozpocznie pracę na grubym, wysokim dywanie.

Dlaczego kolor dywanu jest ważny podczas wyboru robota?

Najlepszy robot sprzątający do dywanów wyposażony jest również w szereg dodatkowych czujników. Pozwalają one uniknąć upadku urządzenia ze schodów. W trakcie pracy zbiera informacje wizualne, dlatego często ciemnej barwy dywan traktowany jest przez system jako przepaść. Robot będzie unikać tego miejsca. Podobnie z czarnymi zdobieniami na dywanie. Jeśli takowe znajdują się na jego powierzchni, inteligentny sprzęt będzie ich unikać.

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Jeśli wiemy już, jaki robot sprzątający do dywanów sprawdzi się najlepiej na tego typu powierzchniach, pora zastanowić się, czy warto inwestować w takie rozwiązanie? Przy odpowiednim wyborze urządzenia zdecydowanie tak. Wiele modeli posiada opcję nie tylko odkurzania, ale mycia, co stanowi ogromne ułatwienie w utrzymaniu czystości.

Urządzenia te są bardzo ciche, dlatego ich praca nie zakłóca codziennych aktywności domowych. Wyposażone w inteligentny system zbierania danych skupiają się na miejscach w szczególności zabrudzonych, jak okolice progu drzwi wejściowych. Świetnie radzą sobie z przeszkodami. Odpowiedni rozmiar kół pozwala im na przejechanie progu czy przedostanie się na dywan. Jednocześnie w domach piętrowych nie istnieje ryzyko upadku robota ze schodów. Zostanie on poinformowany o przeszkodzie, którą ominie. Roboty sprzątające w wielu wypadkach ładują się samodzielnie. Oznacza to, iż urządzenie wraca do bazy dokującej, gdzie uzupełnia akumulator. Ich obsługa jest prosta oraz intuicyjna. Od teraz będzie to nasza ulubiona pomoc domowa, a także gadżet, którym można pochwalić się przed znajomymi.